Kim jest Six Sigma Champion

Dziś dalsza część podstaw Six Sigmy. Przejdziemy płynnie do opisu kadr. Przy wdrożeniu jakiejkolwiek inicjatywy potrzebni są ludzie i to jeszcze osoby ze specyficznym zestawem wiedzy, doświadczenia i umiejętności (czyli kompetencji). W programie Six Sigma nazwano zestawy kompetencji i odpowiedzialności, są to: Champion, Green Belt, Black Belt oraz Master Black Belt. Czasem pojawiaja się dodatkowe jak np. yellow belt, white belt, Executive itp. W kolejnych postach będę to wszystko opisywał.

Champion to osoba dostarczająca ochrony i wsparcia wdrożeniu Six Sigma. To on daje potrzebne zasoby. Załóżmy, że mamy 2 liderów projektów, którzy chcą usprawnić proces, niech będą to wspomniane wcześniej tramwaje. Co Ci liderzy będą potrzebowali do przeprowadzenia swoich projektów? Na pewno swój własny czas… zespół… dostęp do przystanków… możliwe, że pewien budżet. Champion ma im w zdobyciu tego wszystkiego pomóc, choć nie tylko. Stan bardzo dobry to taki, gdy problemy, które są projektami  rozwiązywane, zostają ustalone przy współpracy właśnie z Championem. A stan idealny? Problemy ustalone z Championem wprost przekładają się na realizację celów strategicznych przedsiębiorstwa.

Championi, by w pełni mogli pełnić swoją rolę powinni być członkami ścisłego kierownictwa organizacji. Muszą posiadać niezbędną wiedzę oraz władzę.

Gdyby zagłębić się w role championów, można dostrzec ich 2 rodzaje: champion inicjujący oraz champion projektowy. Często wymienione odpowiedzialności w organizacji są pełnione na jednym stanowisku przez jedną osobę:

  • Champion inicjujący  – nazywany również sponsorem – zapewnia uruchomienie inicjatywy Six Sigma na poziomie organizacyjnym. Łączy realizację wdrożenia ze strategią biznesową. Odpowiada za mierzalne rezultaty na wysokim poziomie organizacyjnym, które mają wspomagać realizacje celi organizacyjnych. Razem z członkami kierownictwa decyduje, które problemy zostaną przeznaczone do realizacji.
  • Champion projektowy – pracuje bezpośrednio z innymi zaangażowanymi z Six Sigma pracownikami. Ma za zadanie dostarczyć niezbędnych zasobów oraz wsparcia organizacyjnego potrzebnego do skutecznego zakończenia projektów.
Ten wpis został opublikowany w kategorii Rozwiązywanie Problemów i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *